Kiekvienas, bent vieną augalą pasodinęs, nori, kad derlius būtų gausus ir kokybiškas: kad gėlės gausiai žydėtų, o daržovės derėtų. Tačiau ne kiekvienas pagalvoja, kaip galėtų padėti gamtai ir prisidėti prie derliaus kokybės. O tai padaryti nėra sudėtinga. Bene geriausia pagalba dirvai – tai durpės. Kas yra durpės, kokia jų nauda ir kaip jas naudoti?
Kokia durpių nauda?
Durpės – tai organinė nuosėdinė uoliena, susidariusi iš pelkių augalijos liekanų. Jos pagal bendrąsias savybes skirstomos į aukštapelkių ir žemapelkių durpes.
Aukštapelkių durpės yra gelsvai rusvos spalvos ir pasižymi dideliu poringumu bei puikiu drėgmės sugeriamumu. Taip pat aukštapelkių durpės yra ilgai mikrobiologiškai skaidomos, todėl ilgiau gerina dirvą, ir yra ilgaplaušės, todėl ilgiau išlaiko mineralines trąšas. Šios durpės gerai sulaiko šilumą, nesusiguli ir nesuslūgsta, o augalų šaknys lengvai apraizgo durpių gumulus.
Žemapelkių durpės yra juodos spalvos ir smulkesnės, jose gausu mineralinių medžiagų, ypač kalcio ir humino rūgšties. Šios durpės puikiai sugeria drėgmę, tačiau prastai ją atiduoda. Priešingai nei aukštapelkių, šios durpės susiguli, sulimpa į gniužulus ir įmirksta. Žemapelkių durpės sukuria optimalias sąlygas augalams vystytis: dirva tampa puri ir derlinga, grumsteliai sulimpa į gumulėlius, dėl to dirvožemis yra pralaidesnis orui, geriau sugeria ir sulaiko drėgmę, todėl sparčiau vystosi augalų šaknų sistema.
Kaip naudoti durpes?
Specialistai rekomenduoja durpes naudoti kaip mulčią, ypač smėlingai ir molingai dirvai, taip pat sausai ir drėgmę greitai prarandančiai dirvai. Mulčias atkartoja natūralų dirvodaros procesą ir gerina dirvos derlingumą bei užtikrina pilnavertę augalų mitybą. Būtent augalų maitinimasis yra pagrindinė mulčio funkcija, o augalų apsauga nuo piktžolių, augalų šaknų apsauga nuo temperatūros svyravimų, užtikrintas dirvos oro pralaidumas, sumažėjęs dirvožemio drėgmės išgarinimas, skatinamas augalų šaknų sistemos vystymasis – tik šalutinės funkcijos. Tačiau kartu jos ir užtikrina sėkmingą augalo vystymąsi, gausų ir kokybišką derlių.
Prieš augalus mulčiuojant reikia išravėti piktžoles, augalus palaistyti ir, jei reikia, patręšti, tada durpes berti 2–5 cm. sluoksniu aplink augalą, tačiau palikti neužbertą erdvę visai šalia stiebų. Vėliau nuolat, pagal poreikį, durpių galima papildyti, o rudenį, nuėmus derlių, jas galima apkasti.
Taigi, durpės – bene geriausias dirvos gerinimo būdas, todėl, jei iki šiol nenaudojote durpių ir nebuvote visiškai patenkinti gėlių, uogų, vaisių ir daržovių derliumi, laikas suskubti gerinti dirvą, kad sekantis sezonas būtų kokybiškesnis ir gausesnis nei šis.
Žymos: Durpės