Cukinijos

Šią savaitę sėjame cukinijas (2014.05.19-2014.05.25)

Cukinijos yra naudingos žmogaus organizmui: jose gausu vitaminų, magnio, fosforo, kalcio, geležies, cinko ir kitų mineralinių medžiagų. Cukinijos gerina medžiagų apykaitą, šalina toksinus iš žarnyno, mažina pilvo pūtimą. Tai puikios dietinės daržovės.

Cukinijos maistui vartojamos tiek jaunos, tiek peraugusios. Vertingesnės yra jaunos cukinijos, tačiau ir peraugusios nepraranda maistinės vertės ir turi gerą skonį. Vaisius skinkite pirmoje dienos pusėje. Jaunas, nedideles cukinijas skinkite, kai jos yra 10-15 cm ilgio. Jų sėklos dar nesusiformavusios ir žievelė dar plona, taigi odelės lupti nereikia, užtenka tik gerai nuplauti. Tokios cukinijos ilgesniam laikymui netinkamos. Cukinijos, kurių žievelė sukietėjusi, ir iš kurių jau reikia šalinti sėklas – tinkamos laikyti žiemai. Nuskinkite jas dar iki pirmųjų šalnų, palikdami 2 cm kotelį. Sveikus, nepažeistus vaisius, laikykite sausoje, vėsioje patalpoje.

Cukinijos valgomos žalios (jaunos), įdarytos, virtos, troškintos, keptos. Galima iš jų kepti duoną, pyragus, apkepus, virti uogienę, konservuoti. Tai labai universali daržovė.

Norint turėti gausų cukinijų derlių – tinkamai parinkite kokybiškas sėklas, dirvą, vietą, pasirūpinkite jų laistymu. Cukinijų veislių yra daugybė: atskirų veislių vaisiai skiriasi dydžiu, forma, spalva. Cukinijos mėgsta humusingą, pralaidžią vandeniui dirvą: gerai auga lengvoje priemolio ar priesmėlio dirvoje. Mėgsta saulėtas, nuo vėjų apsaugotas vietas.

Į nuolatinę augimo vietą, sėklas sėkite gegužės pabaigoje-birželio pradžioje. Cukinijas tinka auginti po svogūnų, pomidorų, bulvių, ankštinių daržovių. Sėkite lizdais po 2-3 sėklas, 3-5 cm gylyje, 60-80 cm atstumu. Šių daržovių lapija yra labai gausi: auginkite eilėmis, tarp eilių palikdami 1-1,3 m atstumus. Po savaitės, pasirodžius daigams, išretinkite, palikdami lizde stipriausią daigą. Prižiūrėkite, kad netrūktų drėgmės. Cukinijoms reikia daug vandens, laistykite gausiai, bet retai. Galite mulčiuoti: išlaikysite drėgmę bei neleisite augti piktžolėms.

Žymos: ,