CUKINIJOS – NE TIK MAISTAS, BET IR PUIKUS VAISTAS

Cukinija – viena iš daržovių, kurias daugelis darže augina, bet vėliau nežino, kur panaudoti. Ši daržovė yra itin naudinga, o jos panaudojimo būdų – labai daug. Pamiršusiems primename, o nežinantiems atskleidžiame, kuo organizmui naudingos cukinijos ir kaip sėti cukinijų sėklas bei jas auginti.

Kodėl turėtume valgyti cukinijas?

Ne veltui cukinijos yra sėklų linijoje „maistas – vaistas“. 90 proc. cukinijų masės sudaro struktūruotas vanduo, kurį organizmas įsisavina geriau nei paprastą vandenį. Tuo pačiu cukinijos padeda pašalinti skysčių perteklių iš organizmo, todėl yra veiksmingos, kai pastebite, kad organizme susikaupė daug skysčių, ištino arba išbrinko kojos, kovojant su celiulitu, siekiant iš organizmo pašalinti šlakus.

Taip pat cukinijose yra magnio ir kalio, todėl cukinijos yra naudingos širdžiai bei kraujagyslėms, o sudėtyje esanti geležis gerina kraujo kokybę, padeda organizmui įsisavinti daugiau deguonies. Be kita ko, cukinijos padeda kovoti su cholesteroliu. Cukinijose gausu karotino ir vitamino C, todėl tai puikus maistas, siekiant sustiprinti imunitetą, suaktyvinti fizinį bei protinį aktyvumą.
Cukinijose yra mažai angliavandenių, kalorijų ir riebalų, tačiau jose gausu baltymų, todėl cukinijos tinkamos besilaikantiems dietos, norintiems numesti keletą nereikalingų kilogramų, taip pat sergantiems cukriniu diabetu.

Kaip sėti cukinijas?

Cukinijos yra ilgos vegetacijos daržovės, todėl jas reikia daiginti ir tai daryti galima jau sausio pabaigoje–vasario mėnesį, o į dirvą perkelti reikia, kai pasibaigia šalnos, o daigai turi 3–4 tikruosius lapelius. Jei norite vėlyvesnio cukinijų derliaus, pavasarį cukinijų sėklas galite sėti tiesiai į dirvą.

Daigams dygti reikalinga ne itin aukšta temperatūra, geriausia 15–20 °C, nes esant aukštesnei temperatūrai, daigai išstyps ir blogiau vystysis. Pasėjus cukinijų sėklas reikia uždengti plėvele, kurią reikia kasdien nuimti ir substratą išvėdinti, cukinijoms nepatinka labai drėgnas oras, nes dėl per didelės drėgmės ir per aukštos temperatūros cukinijas gali užpulti sklerotinis puvinys.

Taigi, cukinijos yra ne tik organizmui naudingas maistas, bet ir vaistas. Teigiama, kad šios daržovės yra vienos iš naudingiausių mūsų organizmui. Todėl verta įsitikinti patiems ir šios sėjos metu pasėti cukinijų sėklas.

Žymos: ,