Baltieji ridikai ir jų auginimas

Ridikėliai – vieni laukiamiausių ankstyvųjų daržovių, kurių per šiltąjį sezoną galima išsiauginti ne vieną derlių. Ridikų yra įvairių veislių, nors dažniausiai žmonės augina mažus, raudonuosius ridikėlius, pastaraisiais metais vis labiau vertinami valgomieji baltieji ridikai (Lot. Raphanus sativus L.). Juose gausu B ir C vitaminų bei kitų maistingų medžiagų.

Baltieji ridikai išauga net iki 60 cm ilgio, kai, tuo tarpu, ridikėliai yra tik 4-6 cm skersmens. Taigi, baltojo ridiko pakaktų net porai dienų, kuomet ridikėlių vienu kartu galime suvalgyti visą saują. Šie šakniavaisiai gerai išsilaiko sausose, vėsiose patalpose net per žiemą.

Valgomieji ridikai švelnesnio skonio nei mažieji ridikėliai. Juos galite valgyti vienus ar dėti į salotas, mišraines, be to, šie ridikai skanūs net kepti ar troškinti.

Ką reikėtų žinoti prieš sėjant baltuosius ridikus?

  • Kaip ir kitoms daržovėms, ridikams reikia tinkamai paruošti dirvą, o tai padaryti rekomenduojama jau rudenį. Nuėmę derlių ir pašalinę piktžoles, supurenkite žemę bei gerai patręškite kalio chloridu (10 m2 reikėtų apie 400 g) ir superfosfatu (10 m2 – apie 600 g). Pavasarį, prieš sėjant, minėtame plote rekomenduojama paberti ~ 300 g amonio salietros.
  • Lengvoje ir vidutinio sunkumo dirvoje susiformuoja palankiausios sąlygos ridikų augimui. Rūgštis ir sunki dirva apsunkina ridikų dygimą bei skatina jų deformaciją.
  • Priklausomai nuo veislės, ridikų ir ridikėlių sėja prasideda jau balandžio mėnesį. Kai kurių veislių, pvz., Agata, sėjami birželio-liepos mėn. Sėklas reikėtų berti į 1,5-2 cm gylio duobeles, ridikams sudygus vertėtų juos praretinti, pašalinant silpnesnius daigus.
  • Baltieji ridikai auga gan ilgai, kai kurios veislės – net iki 60-65 dienų. Tad įsigydami sėklas atkreipkite dėmesį į aprašymą.
  • Patariame, prieš sėjant, atsižvelgti į mėnulio fazę: šakniavaisiams tinkamiausia – delčia.