AUGINAME SERENČIUS

Kiekvienas sodininkas į klausimą, ko labiausiai norėtų, atsakytų, kad didžiausias jų noras – sodas ir daržas be augalų kenkėjų ir parazitų. Kaip nemalonu būna, kai prižiūrėtą ir puoselėtą daržą užpuola kenkėjai ir parazitai. Visi ieško būdų, kaip juos atbaidyti, kaip su jais kovoti. Tačiau ar žinojote, kad yra būdas, kuris be visos naudos dar ir papuošia sodą? Tai serenčiai. Kaip sėti serenčių sėklas ir auginti šias gėles?

Trumpai apie serenčius

Serenčiai dar vadinami tagetėmis, gvazdikėliais. Jie gali būti stambiažiedžiai, kurie dažniausiai yra auginami kaip dekoratyviniai augalai, ir smulkiažiedžiai, kai kuriose šalyse laikomi piktžolėmis. Serenčių įvairovė – labai plati: didžiagraižiai, pilnaviduriai, tuščiaviduriai, dvispalviai, kurių žiedų krašteliai yra kitos spalvos. Pagrindinės skiriamosios serenčių savybės – oranžinė spalva ir aitrus kvapas. Būtent dėl šių priežasčių jie auginami ne tik kaip gėlės sode, bet ir darže prie augalų, pavyzdžiui, pomidorų, baklažanų. Ryški spalva ir aitrus kvapas yra puiki apsauga nuo kenkėjų ir parazitų. Taip pat jų šaknys išskiria medžiagas, apsaugančias dirvą nuo grybinių ligų.

Kaip ir kur sėti serenčius?

Kovo–balandžio mėnesiais serenčius sėkite į daigyklas. Sėkite negiliai, maždaug 1 cm gylyje, o daigyklas laikykite šviesioje ir šiltoje vietoje. Pasirodžius pirmiesiems serenčių lapeliams, daigus pikuokite. Gegužę serenčius jau galima sėti tiesiai į dirvą, tačiau rekomenduojama pasirūpinti priedanga naktimis ir vėsesnėmis dienomis, geriausiai tam tinka daržo plėvelė. Gegužės pabaigoje–birželį serenčius jau galima sodinti į gėlynus arba daržą. Šios gėlės turėtų augti 20–30 cm atstumu viena nuo kitos.

Serenčiai yra nereiklūs drėgmei ir augimo sąlygoms, žydi ilgai. O jei norite dar pratęsti žydėjimo trukmę, nuskabykite nužydėjusius žiedynus. Labiausiai serenčiai mėgsta šiltą ir saulėtą vietą, tačiau gali augti ir pusiau pavėsyje. Sodinti juos geriausia į purią, derlingą, lengvo priemolio arba priesmėlio, nepiktžolėtą dirvą.

Be kita ko, serenčiai, ypač žemaūgiai, dažnai sodinami kapuose, miesto skveruose, aikštėse ir pan. Būtent dėl to, kad jų priežiūra yra nesudėtinga, jiems nereikia ypatingų augimo sąlygų, o žydi serenčiai ilgai.

Taigi, jei norite ne tik papuošti sodą, bet ir apsaugoti jį nuo kenkėjų, jei norite gėlių, kurios žydėtų ilgai, bet joms nereikėtų skirti itin daug dėmesio, verta pasėti serenčių. Serenčiai Jūsų sodą nuspalvins oranžine spalva ir atbaidys parazitus.

Žymos: