Po žiemos esame taip pasiilgę spalvų ir šviežių daržovių, kad nesulaukiame, kada galėsime skanauti pirmąsias šviežias ir savo rankomis užaugintas salotas, gražgarstes, ridikėlius, žirnius, krapus, petražoles, špinokus, špinatus ir kitas gėrybes. Būtent šie ankstyvieji augalai yra sėjami pirmiausia ir tai daryti galima jau dabar – balandžio mėnesį. Ką, kada ir kaip sėti?
Kada laikas sėti?
Labai svarbu parinkti tinkamą sėjos laiką, nes per anksti pasėtos daržovių sėklos gali nukentėti nuo pavasario šalnų ir nepalankių oro sąlygų. O pasėtos per vėlai – blogai dygti, nesubrandinti daržovių, augalus gali pulti ligos ir kenkėjai. Salotoms, petražolėms, žirniams, ridikėliams sudygti reikia nepastovios temperatūros ir daug drėgmės, jos yra atsparios šalnoms, todėl šios daržovės yra sėjamos anksčiausiai, kai tik pradžiūsta dirva.
Kaip išvengti sėjos klaidų?
Jei norite sulaukti gausaus ir kokybiško ankstyvųjų daržovių derliaus, labai svarbu ne tik pasėti sėklas laiku, bet ir nepadaryti pagrindinių klaidų. Viena iš dažniausių klaidų, kurias daro pradedantieji daržininkai, yra netinkamas sėjos gylis. Dažnai sėklos yra pasėjamos per giliai. Tai sulėtina sėklų dygimą arba gali visai jį sustabdyti, daigai gali neprasimušti į dirvos paviršių. Geriausia sėti laikantis tokių rekomendacijų: smulkias sėklas reikia sėti 1–2 cm gylyje, vidutinio dydžio – 2–3 cm, o stambias – 3–5 cm. Taip pat nereikia sėklų suberti per tankiai, nes daigai, vėlgi, lėtai ir sunkiai dygs.
Salotos geriausiai dygsta 8–15 °C temperatūroje, jas reikia laistyti gausiai, bet retai. Sėti reikia eilutėmis, negiliai, paliekant 20–30 cm tarpus tarp eilučių.
Petražolės nebijo net -9 °C temperatūros, todėl jas galima sėti net iš rudens. Jų sėklos yra labai mažos, todėl sėti reikia 1 cm gylyje, eilėmis, tarp kurių reikia palikti 6–8 cm tarpus. Nereikėtų petražolių sėti vėliau, nes jų vegetacijos periodas trunka net 150–160 dienų.
Žirnių daigai pasirodo jau po 10–14 dienų, jeigu yra 4–7 °C temperatūros, tačiau daigai iškenčia net -6 °C temperatūrą. Sėti reikia eilėmis į 3–6 cm gylio griovelius tarp jų paliekant 15–20 cm tarpus, o tarp žirnių – 5–6 cm tarpus.
Ridikėliai – pirmosios pavasario daržovės, nes dygti pradeda net esant 4–5 °C temperatūrai ir iškenčia -2–6 °C šalnas. Todėl pirmą kartą juos pasėti galima tik pasitraukus įšalui. Tarp ridikėlių eilių reikia palikti 8–10 cm tarpus, o tarp pačių ridikėlių – 4–5 cm tarpus.
Taigi, balandis – pats laikas sėti ankstyvąsias daržoves, tokias kaip ridikėliai, salotos, petražolės ir žirniai. Šios daržovės yra atsparios šalnoms, joms augti reikia nepastovios temperatūros ir daug drėgmės.
Žymos: Darzoviu seklos