ANKSTYVOSIOS MORKOS – VĖLYVAJAI SĖJAI

Morkos – sveikatai itin naudinga daržovė, be kita ko, jos yra lengvai auginamos ir puikiai išsilaiko per žiemą. Todėl morkas auginti – itin naudinga. Šiuo sezono metu jau prasideda morkų derlius, tačiau dar ne vėlu sėti ankstyvąsias morkas, kurių derlius imamas spalio mėnesį. Tai ypač patogu norint laikyti morkas žiemos sezonui.

Kas yra vėlyvoji sėja?

Įpusėjus vasarai ir jau skanaujant šviežias namuose užaugintas daržovės, atrodo, sėja jau pasibaigusi. Tačiau net ir šiuo sezono metu į sėją numoti ranka nereikėtų. Būtent dabar pagreitį įgauna vėlyvoji sėja.

Vėlyvoji sėja – tai sėja, skirta užsiauginti daržovių, kurias laikysime per žiemą. Dažniausiai tai tokios daržovės kaip burokėliai, įvairūs kopūstai, brokoliai, ridikai, žinoma, morkos, ir kitos daržovės. Vėlyvajai sėjai ypač svarbu pasirinkti tinkamas ankstyvąsias daržovių veisles ir skirti didesnį dėmesį dirvai bei priežiūrai, nes labai svarbu, kad morkos spėtų sudygti ir užaugti iki derliaus nuėmimo, kad nebijotų vėsesnio rudens oro ir didesnės drėgmės.

Morkos geriausiai auga priesmėlio arba lengvo priemolio dirvoje, ypač tinkama dirva, kurioje anksčiau augo bulvės, svogūnai, sideraliniai augalai. Lengvesnėje dirvoje sėklas sėti reikėtų 1,5–2,5 cm, o sunkesnėje – 1-1,5 cm gylyje. Morkas į tą pačią dirvos vietą sėti galima ne anksčiau kaip po 3–4 m.

Kokias veisles rinktis?

Šiandien yra daug morkų veislių, kurios skiriasi savo savybėmis ir išvaizda, taip pat vegetacijos periodu ir laikymo trukme. Vienos iš ankstyvųjų morkų veislių yra Pariser Markt 5, Laguna H, Amsterdam 2, Flyaway H, Monanta, Jerada H ir Napoli H.

Pariser Markt pasižymi neįprasta morkų forma – jos apvalios ir primena ridikėlius. Ši veislė kaip ir Amsterdam 2 bei Flyaway H yra tinkama laikyti morkas pirmoje žiemos sezono pusėje, o pastarąsias galima konservuoti. Veislės Laguna H ir Jerada H – tinkamos ilgesniam laikymui, jos netrūkinėja, nes yra tvirtesnės, gali būti surenkamos mechaniniu būdu. O štai veislės Monanta H ir Napoli H – itin ankstyvos, o laikymo trukmė – vidutinė.

Taigi, jei norite šviežiomis pačių užaugintomis morkomis džiaugtis ne tik sezono metu, bet ir žiemą – prasidėjusi vėlyvoji sėja – puikus metas sėti ankstyvąsias morkas.

Žymos:
This entry was tagged .