Visi mėgstame braškes, visi galime jas užsiauginti patys, teigia specialistai. Specialistai dažniausiai jau yra atradę mėgstamiausias braškių veisles ir jas kasmet sėkmingai augina, tačiau, kaip išsirinkti braškių daigų veislę, kai braškyną įrenginėsite arba braškes vazonuose auginsite pirmą kartą?
Rinkitės šaldytus (frigo) braškių daigus
Pirmiausia, svarbu žinoti, kad, jei norite šviežių braškių derliaus sulaukti dar tais pačiais metais po sodinimo, reikėtų rinktis šaldytus braškių daigus, dar vadinamus frigo braškių daigais. Tai braškių daigai, kurie ramybės periodo metu buvo iškasti ir iki sodinimo yra laikomi žemoje – -3–-1 °C – temperatūroje. Tai leidžia kontroliuoti uogų derėjimo laiką, todėl tokie braškių daigai uogas veda jau po 6–8 savaičių po jų pasodinimo, be to, garantuoja didesnį augalų atsparumą ligoms. Juos pradedantiesiems braškių augintojams verta rinktis ir dėl šios priežasties.
Kokią braškių veislę rinktis?
Braškių veislės yra skirstomos pagal derėjimo laiką į ankstyvąsias, vidutinio ankstyvumo, vėlyvąsias ir remontantines.
Ankstyvosios braškių veislės yra Alba ir Malling Centenary. Alba pasižymi geru skoniu, derlingumu, atsparumu šaknų ligoms ir žiemos sąlygoms. Uogos yra gražios, pailgo kūgio formos, tinkamos gabenti. Malling Centenary – tai viena iš naujausių braškių veislių. Pasižymi labai geru skoniu, saldumu, aromatingumu, derlingumu, atsparumu grybams, miltligei ir šaknų ligoms. Uogos yra stambios, standžios, transportabilios.
Vidutinio ankstyvumo braškių veislės yra Honeoye, Kimberly, Korona, Lambada, Vima Zanta ir Polka. Honeoye yra viena iš populiariausių braškių veislių pasaulyje. Pasižymi gausiu ir ilgu derliumi, kūgio formos, didelėmis, standžiomis uogomis, tinkamomis gabenti ir nuskynus šviežias išlaikyti net keletą dienų, nes uogos ilgai nepraranda išvaizdos ir skonio savybių. Ši veislė yra tinkama auginti ankstyvajam derliui po priedanga, ji yra mažai jautri lapų ligoms ir uogų puviniams, vidutiniškai jautri pašaknio ligoms, kereliai pakankamai atsparūs žiemos sąlygoms. Kimberly veislės braškės taip pat ilgai išlieka šviežios, yra didelės, apvalios, aromatingos, standžios, todėl yra tinkamos gabenti. Ši veislė atspari miltligei, gerai dera. Korona – tai labai derlinga braškių veislė, pasižyminti atsparumu nušalimams, aukštais ir gausiai lapuotais kereliais. Uogos yra stambios, plataus kūgio formos, tamsiai raudonos spalvos, sultingos ir aromatingos. Lambada veislė yra skirta gurmanams, nes ryškiai raudonos ir puikios formos uogos pasižymi ypatingai geru skoniu. O jų derlius, priešingai nei kitų, yra negausus. Auga statmenai, turi nedaug ilgų žiedkočių, pasižymi tiek augalo, tiek uogų atsparumu grybams ir miltligei. Veislė Vima Zanta atitinka populiarią lietuvišką braškių veislę Venta. Šios veislės uogos yra vidutinio dydžio, standžios, sultingos ir aromatingos, tinkančios transportuoti. Tai labai derlinga veislė, kurios augalas yra atsparus grybams, tačiau yra mažiau atsparus miltligei. Polka – tai braškių veislė, pasižyminti itin dideliu derlingumu, sodraus skonio, stambiomis ir tvirtomis uogomis. Kerai yra atsparūs grybams ir nušalimams.
Vėlyvosios braškių veislės yra Malwina ir Elianny. Veislės Malwina skiriamasis požymis – labai didelės, tamsiai raudonos su blizgia odele uogos. Jos puikaus skonio, nebijo drėgmės pertekliaus, mėgsta sunkesnę ir molingą dirvą, gerai žiemoja. Ši vėlyvoji veislė yra atspari grybams ir pavasario šalnoms, nes žiedynai yra po lapais. Elianny – tai nauja ir labai derlinga braškių veislė, kurios uogos yra ryškiai raudonos, kūgio formos, didelės, tvirtos, saldžios. Svarbiausia – uogos yra tinkamos šaldyti, o veislė yra atspari grybelinėms ligoms.
Remontantinės braškės – tai braškių veislės, kurios uogas veda visą vasarą, bet ne taip gausiai kaip ankstyvųjų, vidutinio ankstyvumo arba vėlyvųjų veislių augalai. Tokios yra veislės Mara des Bois, Ostara ir Selva. Mara des Bois išskirtinumas – vidutinio dydžio, ryškiai raudonos, apvalios, šiek tiek kūgio formos, saldžios uogos, primenančios laukinių braškių skonį. Daigai yra atsparūs miltligei, o uogos dera nuo gegužės mėnesio iki pat rudens. Iki pat vėlyvo rudens dera ir Ostara veislės uogos. Jos taip pat tinka auginti vazonuose, yra labai atsparios ligoms. Uogos yra kūgio formos, ryškiai raudonos ir sultingos. Selva – tai braškių veislė, deranti nuo birželio iki pat šalnų. Ji tinka auginti pakabinamuose vazonuose, yra atspari pelėsiui, mėgsta drėgmę ir tręšimą. Uogos yra didelės, tvirtos, labai išvaizdžios ir ilgai išsilaiko.
Taigi, trumpai apžvelgėme visas populiariausias šaldytų (frigo) braškių daigų veisles, tinkančias auginti tiek pradedančiajam braškių augintojui, tiek specialistui. Jums tereikia išsirinkti, kokia veislė – tinkamiausia Jums.
Žymos: braškių daigai